חדשות

בלפריטיס – מידע למתעוררים עם קורים

אתם מתעוררים בבוקר בתחושת גרד איומה ובלתי פוסקת ולא מצליחים להוריד את ה"דבר" הזה שנדבק לכם לעין. אז לא, לא נדבק לכם שום דבר לעפעף באמצע הלילה אבל כן קיימת סבירות גבוהה שפיתחתם בלפריטיס. היא אמנם נשמעת כמו קללה, אבל בסופו של יום מדובר בדלקת שלא נעים לאף אחד לסבול ממנה. איך מטפלים בבלפריטיס בלי להשתגע מגירודים?

איך נראית דלקת הבלפריטיס?

רגע לפני שאתם רצים לרופא, כדאי לוודא שבאמת מדובר בבלפריטיס ולא בתופעה אחרת. אם אתם חווים מעין הצטברויות של הפרשות שהתקשו בקצות העפעפיים, תחושת יובש מתמשכת בעיניים למרות שהעין ממשיכה ודומעת, צורך לגרד ללא הפסקה, קשקשים מתחת לעפעף, נשירת ריסים בצורה לא תקינה או מצמוצים בתדירות גבוהה מהרגיל – יכול מאד להיות שמדובר בבלפריטיס.

בלפריטיס נוצרת כתוצאה מהיצרות של פתחי הדמעות או סתימתם, כך שבמקרים רבים הטיפול הוא על ידי פתיחת הנקבוביות הסתומות.

מה זה בכלל בלפריטיס?

אז עכשיו כולנו יודעים שמחלת העיניים שנקראת בלפריטיס היא דלקת המופיעה בעפעפיים, וליתר דיוק בשולי העפעפיים. כמו דלקות רבות אחרות, גם כאן מדובר בשל תפקוד לא תקין של אחד ממנגנוני העין וחשיפה להתרבות חיידקים יותר מהרגיל.

גורמי סיכון

ברוב המקרים, מדובר במספר גורמים החוברים להם יחדיו. גורמי הסיכון להתפתחות בלפריטיס הם הבאים:

  1. גיל מבוגר
  2. הגיינה ירודה יחסית
  3. עור הנוטה לשמנוניות
  4. אנשים בעלי נטייה למחלות עור

איך נוצרת דלקת בלפריטיס?

בעיניים קיים מנגנון מיוחד שמטרתו שימור הדמעות והיכולת לשמור על הדמעות לבל תתייבשנה. כאשר הרכב הדמעות משתנה והרכיב השומני פוחת, הדמעות מתאדות מהר יותר והעיניים מתייבשות למרות יכולת העיניים לדמוע באופן תקין.

אצל בעלי נטייה טבעית לבעיות עור יש סבירות גבוהה יותר להתפתחות של המחלה. באופן זה העור פגיע יותר לחיידקים ולאבדן האיזון הטבעי שלו, מה שקורה גם באזור העיניים בכלל והעפעפיים בפרט.

באופן אבסורדי, דווקא הגירוי המתמיד בעין מביא להפרשה מוגברת של דמעות אולם גם הפרשה זו אינה מתקיימת באופן תקין שכן העין חוזרת ומתייבשת שוב ושוב.

לפיכך רצוי לפנות אל רופא מבעוד מועד על מנת לקבל טיפות מתאימות ולהשיב את הלחות של העין על כינה, מה שמאפשר את התפקוד התקין שלה, את התפקוד של מנגנון הדמעות וכן את היכולת לשמור על זקיקי דמעות פתוחים. עם זאת, גם אם ניתנו לכם טיפות להרטבת העיניים, עדיין חשוב מאד לשמור על קומפרסים חמים באופן שוטף.

למידע נוסף גלשו לאתר אינטרנט מומלץ בקישור הבא: https://dryeye.co.il/

ניווט: חזרה לעמוד ראשי