חדשות

מה זה פטריגיום?

עם שם כל כך מיוחד, יהיה קשה שלא להבחין בעובדה שמדובר בנגע יוצא דופן בעין. אבל גם בלי השם הזה, לא הייתם יכולים להתעלם מתחושת האי נוחות, מהגירודים והכאבים שמופיעים, מהאדמומיות ותחושות העקצוצים בעיניים.

פטריגיום הינו בין התופעות הפחות נעימות ונוחות שהעין יכולה לחטוף, אבל דווקא בשל כך הטיפול בתופעה צריך להתבצע בהקדם האפשרי. על מנת למנוע החרפה של המצב, חשוב לגשת לרופא בהקדם האפשרי ולבצע הערכה.

הגורמים

מה גורם להתפתחות פטריגיום? בראש ובראשונה, אזור המזרח התיכון הוא אזור עתיק בקרינת שמש במשך רוב עונות השנה. גם החורף הישראלי אינו עתיר ימים מעוננים כך שמספר הימים בהם מתקיימת חשיפה לשמש הם די רבים.

הטיפול בפטריגיום

הטיפול בפטריגיום מתקיים באמצעות ניתוח להסרת הנגע ובמקרים הפחות חמורים ניתן לטפל באמצעים לא כירורגיים. מתי בכל זאת יש צורך בטיפול באמצעות ניתוח?

  1. במקרים בהם הפטריגיום ממשיך ומתפתח לתוך הקרנית עצמה ואף מביא לפגיעה בראיה.
  2. כאשר הקרנית מתעוותת כתוצאה מהפטריגיום ומביאה למצב של אסטיגמציה ברמה גבוהה.
  3. אם התופעה לא חולפת אבל כן מתווספות בעיות נוספות כמו צריבה ויובש, תחושות גוף זר בגוף, אי נוחות בעיניים, גירודים באזור הקרנית ועוד.
  4. אם האדם עצמו סובל מההפרעה האסתטית שנוצרת כתוצאה מהפטריגיום אזי לרוב הוא יופנה לעריכת ניתוח.

ישנן שיטות שונות להסרת פטריגיום מהעין כאשר כל אחת מהשיטות מתאפיינת ביתרון ייחודי משלה. לרוב, למומחים שונים יש העדפות שונות – כל מומחה בוחר את שיטת הניתוח המועדפת עליו על פי נוחות אישית וברוב המקרים אין שיטה אחת בעלת יתרונות משמעותיים על פני השיטות האחרות.

לאלו החוששים מהרדמה כללית, אפשר להירגע: הניתוח מתקיים בהרדמה מקומית בלבד, המטופלים אינם חשים בדבר ובתוך זמן קצר חוזרים לתפקוד מלא, לראות מצוין ולהרגיש כאילו לא היה בעין דבר.

שתיים מהשיטות להסרת פטריגיום

אם אתם כבר יודעים כי אתם עתידים להיכנס לתהליך לקראת ניתוח להסרת פטריגיום כדאי לקרוא על השיטה הנפוצה המקובלת כיום:

שתל לחמית

שיטה זו היא בין הנפוצות יותר כיום ובמסגרתה מסירים את ראש הפטריגיום יחד עם גוף הפטריגיום עצמו. בשלב הבא, כדי להשלים את החלק שהוסר, נוטלים רקמת לחמית מהחלק העליון של גלגל העין ומעבירים אל האזור בו חסרה רקמה. את השתל מעגנים למקום החדש באמצעות דבק ביולוגי או תפרים. רקמת התת לחמית אינה מוסרת כך שהאזור יכול להחלים באופן תקין. למידע נוסף גלשו לאתר https://pterygium.co.il

ניווט: חזרה לעמוד ראשי